Iată că, din nou și pentru a câta oară autoritățile sunt ,,luate prin surprindere” de zăpada căzută în dimineața acestei zile la Zalău dar și prin județ.

La nivel de județ se circulă greoi în diferite zone . Pe Valea Someșului și nu numai, circulația rutieră  s-a desfășurat cu dificultate. Într-un târziu, pe acolo au început ca să se  pună în mișcare mașinile de deszăpezire și să curețe carosabilul .

Zalăul a fost acoperit de un strat de zăpadă nici prea  mare, nici prea mic, dar suficient cât să pună într-o oarecare dificultate atât deplasarea pietonilor pe trotuare dar și a vehiculelor pe șosele , străzi și  străduțe, uliți și ulicioare.

Singurii care se bucură literalmente de zăpada aceasta sunt copiii. Ceilalți,  denumiți generic ,,ăi mari” și la propriu dar și la figurat, au rămas în mod tradițional, unii mirați, luați pe neașteptate, alții supărați că iarăși trebuie să dea la lopată zăpada  iar majoritatea, la fel cu cei care trebuie să asigure curățenia pe trotuare și pe  carosabil curat rămân blazați și indiferenți….Că, vorba aia: ,,Iarna nu-i ca vara!”

Probabil , responsabilii cu deszăpezirea și-au însușit atât de bine proverbul prin care se arată caracterul omului ,,gospodar” pe principiul: ,,Omul harnic își face iarna car, căruță, iar vara-și face sanie..” Așa și este!

Toate sunt ,,viceversa” ca și la Caragiale!