Sub genericul ,,Valentech 2″, sala de sport a Liceului Sportiv,, Avram Iancu” Zalău a fost gazda unei competiții de robotică pentru elevii de liceu. La evenimentul organizat, vineri, 14 februarie 2026, de clubul de robotică al Colegiului Național,, Silvania ” Zalău au participat 15 echipe din 7 județe: Satu Mare, Cluj, Bihor, Suceava, Maramureș, Bistrița și Sălaj.

În discursul rostit, cu acest prilej, domnul inspector școlar general, prof. Gheorghe Bancea a subliniat importanța educației, într-o perioadă în care tehnologia cunoaște progrese remarcabile. Robotica, un domeniu nou, implică munca în echipă, interdisciplinaritatea. E un domeniu important deopotrivă pentru societatea de azi și societatea de mâine
