Spitalul Județean de Urgență Zalău este cea mai mare unitate sanitară din județul Sălaj,ajuns astăzi un centru spitalicesc cu facilități ultramoderne și aparatură de ultimă generație. care oferă îngrijire și servicii medicale specializate populației din județ și din zonele limitrofe.
Misiunea Spitalului Județean de Urgență Zalău este de a fi permanent un spital de avangardă în sistemul de sănătate din România, orientat către necesităţile actuale şi asteptările viitoare ale pacienţilor şi de a le furniza servicii medicale integrate şi aliniate la principiul “îmbunătăţirii continue.
Viziunea conducerii Spitalului Județean de Urgență Zalău în domeniul calităţii este de a dobândi și menţine o reputaţie maximă a spitalului prin calitate.
Capacitatea de tratare a spitalului la Unității de Primiri Urgențe a crescut de trei ori, aproximativ. actualmente se reușește tratarea și investigarea a peste 250 de pacienți într-un interval de 24 de ore.

Există două linii de gardă în UPU, cu un număr între doi și patru medici pe linia de gardă. Urgențele de pediatrie sunt asigurate separat.
Funcționează un laborator de radiologie, care este dotat cu un computer tomograf și cu un aparat ultramodern de radiografii cu raze X, care vin în sprijinul evaluării corecte și rapide a ceea ce înseamnă urgențe ce necesită astfel de investigații.
Unitatea de Primiri Urgențe (UPU – SMURD) din cadrul Spitalului Județean de Urgență din localitate a fost extinsă, modernizată și dotată cu aparatură de ultimă generație, printr-un proiect european al CJ.

Potrivit administrației județene, proiectul a permis extinderea Unității de Primiri Urgențe de la 800 la circa 2.400 de metri pătrați, asigurând spațiul necesar compartimentelor Urgențe Adulți, Urgențe Pediatrie, Ortopedie, Ginecologie, Imagistică și multe altele.
Totodată, au fost achiziționate echipamente și aparatură medicală de ultimă generație, în vederea soluționării celor peste 40.000 de cazuri care se adresează anual unității spitalicești.
Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Zalău, unitate medicală din subordinea Consiliului Judeţean Sălaj, a fost acreditat de Autoritatea Naţională de Management al Calităţii în Sănătate în categoria a II-a.

Astfel, într-o simbioză ideală, fluxul pe care pacienții îl parcurg începând cu personalul de la ambulanta mai apoi cu angajatii firmei de paza care deservesc și asigură accesul în UPU, sunt aceia care nu de puține ori care toti au sarit in ajutor si au acordat atentie sporita , ajutor și sprijin pacientilor.
În repetate rânduri, urmare a numeroaselor scrisori de mulțumire adresate conducerii spitalului cât și a multor pacienți care au trecut de voie, de nevoie, pragul Spitalul Județean de Urgență Zalău , cu precădere la UPU(aceasta fiind oarecum ,,poarta” de triere a bolnavilor) foarte mulți au avut cuvinte de laudă și recunoștință vizavi de comportamentul exemplar și pentru atitudinea profesională de care dau dovadă .

Iată așadar, că și la Zalău, în domeniul sănătății se acționează și se muncește la standarde europene de civilizație și profesionalism .
Noi, cei de la -Gazeta de Sălaj- ca și o modalitate de exprimare a recunoștinței față de apărătorii vieților și sănătății noastre, adresăm mulțumiri medicilor, corpului medical, asistenților, ambulanțierilor , infirmierilor, brancardierilor și tuturor acelora din sistemul medical zălăuan, sălăjean și nu numai,pentru modul în care sunt tratați pacienții.
