Bilanț sumbru pentru primele 6 luni ale anului 2025, au fost înregistrate 765 de accidente în care au fost implicate trotinete electrice soldate cu 5 morți și 800 de răniți
În primele 6 luni ale anului 2025, în România au avut loc 765 de accidente în care au fost implicate trotinete electrice, soldate cu 5 morți, 82 răniți grav și 718 răniți ușor. Numărul incidentelor în care sunt implicate trotinetele este în creștere față de anul 2024.
Potrivit datelor transmise de Poliția Română, în primele 6 luni ale anului trecut au avut loc 583 de accidente, soldate cu 6 morți, 64 răniți grav și 528 răniți ușor, constatăm deci, că trendul accidentelor de acest fel este în creștere.

Se circulă peste tot, pe trotuare, pe mijlocul drumului, pe mijlocul intersecțiilor, se trece masiv pe roșu, iar viteza „legală” de 25 de kilometri la oră este deseori depășită. Practic, vorbim despre o adevărată debandadă.
În România, legea spune că pentru a circula cu trotineta trebuie să ai 14 ani. Asta este singura condiție pe care trebuie să o îndeplinești și nu trebuie să ai niciun fel de pregătire. În România este cel mai rău, pentru că nu există absolut niciun control asupra trotinetelor electrice. În primul rând, în România nu se face educație în ceea ce privește circulația, mai ales cu trotineta electrică, așa cum se face în majoritatea țărilor europene.

Pentru că nu există infrastructură pentru acest tip de transport. În România, nu ai voie să circuli cu mai mult de 25 de kilometri pe oră. Doar că nimeni nu verifică trotinetele. Sunt trotinete care ajung și la 80 de kilometri pe oră, fiind modificate. Trec pe lângă noi, și nimeni nu reacționează. Circulă neglijenți de-a valma, peste bătrâni, copii, printre pietoni, ba pe trotuare, ba pe carosabil, trec de pe trotuare peste trecerile de pietoni ca să revină pe trotuare unde fac slalom printre pietoni.

Legea spune că în România, utilizatorii de trotinete electrice nu au voie să circule pe trecerile de pietoni, ci pe piste de biciclete sau, în lipsa acestora, pe carosabil, nu pe trotuar, potrivit legislației care a fost reglementată din 2024 și se aplică și în 2025. Este obligatoriu ca trotinetele să aibă o viteză maximă de 25 km/h și să nu aibă scaun, iar purtarea căștii este obligatorie pentru persoanele între 14 și 16 ani!

La fel există și haosul creat de bicicliștii care nu respectă normele legale și circulă haotic printre pietoni și în afara pistelor pentru bicicliști.
La Zalău zici că s-a ,,spart” conducta cu minori sub 14 ani și nu numai , care zburdă literalmente făcând slalom printre copii, vârstnici și pietoni, pe trotuare și mai ales pe tocmai unica ,,alee pietonală” din centrul municipiului
Am mai circulat și prin alte părți ale lumii, în țară, peste hotare, prin locuri mult mai vaste și aglomerate decât este mica noastră prăfuită urbe, dar pot spune cu mâna pe inimă, că nicăieri, niciunde nu am văzut sau avut a face cu astfel de experiențe trăite cu unii dintre trotinetiștii sau cu unii dintre bicicliștii din Zalău. Efectiv ajungi să-ți fie greață să te plimbi pe ,,pietonală”, pe platoul de marmură, pe trotuarele bulevardului.

Ajungi literalmente ca dintr-o intenție de plimbare, mișcare și relaxare să te umpli de nervi și sudălmi. Nu-i modru!
Oriunde ai merge, mai pe centru în Zalău, zilnic te întâlnești cu puhoi de bicicliști tineri, minori și trotinetiști din aceași ctegorie care merg cu viteză printre oameni, bătrâni, copii și mame care își plimbă pruncii în acest haos…

Ba merg cu viteză, ba merg într-o roată, ba transformă rampele destinate persoanelor cu dizabilități în recuzită pentru circ și raliu, nu există pentru ei nicio regulă, nici de bun simț, nici legală iar control din partea acelora care ar trebui să urmărească și să sancționeze astfel de comportamente, cu precădere Poliția Locală, nici atât!
Învățul are și dezvăț!
Toate astea merg până într-o zi, când-Doamne ferește!- ăștia pe trotinete sau pe biciclete care nu repectă regulile de bun simț și normele legale vor damblagi pe cineva sau chiar pe ei înșiși așa cum s-a întâmplat prin alte părți , împrăștiați pe carosabil și adunați în cearceafurile salvării , duși la cusut și gipsat prin secțiile de Urgență ale spitalelor..Asta în varianta cea mai optimistă!

Credem că trebuiesc luate măsuri de reglementare și civilizare a acestor pericole evidente până nu va fi prea târziu!
Sperăm că nu trebuie să mai moară nimeni ca să se ia măsuri pe această direcție care ar putea fi rezolvată dacă ar exista voință, implicare și perseverență din parte celor plătiți să asigure liniștea și legea în municipiu și nu numai!

Cine are ochi de văzut, să vază, cine are urechi de auzit să audă și cine-i plătit din banul public ca să facă ordine , s-o facă!
Așteptăm implicare și rezultate vizibile!
(Fotografiile sunt cu caracter ilustrativ!)
