În conformitate cu Ordinul nr. 6.854 din 5 decembrie 2025 privind temele pentru acasă în învățământul preuniversitar elevii o să primească cel mult o temă pentru acasă pe modul, dacă aceasta are ca finalitate realizarea unor lucrări mai ample/de sinteză, potrivit unui ordin publicat în Monitorul Oficial.
La art.3 pct. 6 din ordinul menționat anterior,se prevede că ;
,,Tema pentru acasă pentru o disciplină, având drept finalitate realizarea unor lucrări mai ample/de sinteză, poate să fie maximum una pe interval de învățare (modul)”.
Conform precizărilor Edupedu.ro rezultă că dirigintele monitorizează temele elevilor de gimnaziu și liceu, mai exact, raportează dacă profesorii dau prea multe teme și se depășește timpul maxim de 2 ore pe zi pentru rezolvarea lor, iar directorul verifică dacă învățătorii au dat teme de maximum 1 oră.

Ordinul a fost publicat în Monitorul Oficial, noutatea acestuia este că este că temele de vacanță devin explicit opționale, adică elevul nu este obligat să le facă
S-a avut în vedere această reglementare în ideea că un elev de gimnaziu are 7 ore pe zi la școală și, dacă „se dau 4 ore de teme”, atunci înseamnă foarte mult.
Ministrul Educației și Cercetării Daniel David a declarat că „orice profesor trebuie să înțeleagă că, dacă copiii încep să vadă temele ca un element negativ, indiferent ce teme le dai, cu toată intenția bună pe care o ai ca profesor, de fapt, vei obține efecte negative”.

Tot ministrul David a precizat anterior că „ar trebui, la nivelul școlii, toată lumea să știe că temele ar trebui să fie în jur de 2 ore”. „Eu cred că elevul și-ar face cu mai mult drag o temă mai scurtă decât să-i dai nu știu câte teme pe care nu și le face sau și le face cu supărare și cu nemulțumire, și cu frustrare”, a spus acesta.

Reglementarea inițiată și aprobată de către Daniel David vine pe fondul ideii că profesorii care dau prea multe teme „merită” să fie atenționați.
În context s-a spus și despre anumite sancțiuni: „aici, sancțiunile sunt cele administrative, pe care le poate lua consiliul de administrație pentru diverse alte abateri. Este, efectiv, o abatere, ca orice altă abatere de la regulamentul școlii”.
