• 2 februarie 2026
  • Tiberiu Nicoda
  • 0
Sâmbătă, 31 ianuarie 2026, sub preşedinţia Preasfinţitului Părinte Benedict, Episcopul Sălajului, s-au desfăşurat lucrările Adunării Eparhiale, eveniment cu o semnificație deosebită, marcând încheierea mandatului de patru ani al actualilor membri.
Cu această ocazie s-a prezentat un – Raport sintetic privind activitățile Episcopiei Sălajului în anul 2025 –
Lucrările au debutat cu slujba de Te-Deum, săvârșită în biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Zalău, ca mulțumire adusă lui Dumnezeu pentru rodnicia activităților și bunul mers al vieții bisericești pe parcursul anului 2025.
În continuare a fost prezentat bilanțul activităților din această perioadă, oferind o imagine de ansamblu asupra realizărilor pe plan spiritual, administrativ, economic, cultural şi misionar-social ale eparhiei Sălajului.
În ceea ce privește dimensiunea filantropică a activităților Episcopiei Sălajului s-a evidențiat faptul că „teologia proximității” depășește simpla distribuire de bunuri materiale.
Consistența acestui demers este susținută de resursele implicate la nivel eparhial, care includ:
Resurse umane: 79 de angajați care au dedicat 140.864 de ore slujirii directe a aproapelui;
Infrastructură: 11 unități de cult acreditate, care au asigurat asistență specializată pentru 411 beneficiari;
Resurse financiare: Un buget de 𝟖.𝟑𝟑𝟖.𝟏𝟎𝟎 𝐥𝐞𝐢 alocat susținerii activităților sociale curente. În paralel, sectorul social-filantropic a gestionat o componentă vastă de activități neacreditate, unde 313.950 lei au fost folosiți în ajutoare directe pentru 2.315 beneficiari.