Președintele,printre alții, l-a ales pe foștii politicieni Dacian Cioloș  pentru un post diplomatic de top.

După valul de numiri politice din interiorul Administrației Prezidențiale, Nicușor Dan a început să-și instaleze oamenii și în afara țării.

Potrivit surselor politice, fostul premier Dacian Cioloș ar urma să fie numit ambasador al României la Uniunea Europeană. Decizia este  interpretată ca fiind  o schimbare politică, nu una de strategie diplomatică.

Fostul premier Dacian Cioloş este vehiculat în MAE pentru un post de ambasador al României la UE. În prezent, postul este ocupat de Iulia Matei, numită de fostul preşedinte Klaus Iohannis în 2021.

Dacian Cioloș are o vastă experiență politică acumulată la nivel național și european.

Cioloș a fost comisar european pentru agricultură din partea României în mandatul 2010-2014. Ulterior, a fost prim-ministru al României, în perioada noiembrie 2015 – ianuarie 2017, când a condus un guvern tehnocrat după tragedia de la Colectiv.

În 2019, Dacian Cioloș a fost ales europarlamentar pe listele Alianței USR PLUS la alegerile europene din acel an. Din această postură, Cioloș a fost ales președinte al grupului Renew Europe din Parlamentul European, al treilea cel mai mare grup politic la acel moment, grație unei alianțe între liberalii europeni și partidul președintelui francez Emmanuel Macron. El a devenit atunci primul român și est-european aflat la șefia unui grup politic din Parlamentul European

Cioloș a condus grupul Renew Europe până în toamna anului 2021, când a demisionat din funcție pentru a se concentra pe conducerea Uniunii Salvați România, după ce a câștigat alegerile pentru șefia partidului.

După ce a demisionat din fruntea USR, la începutul anului 2022, Dacian Cioloș și-a continuat activitatea la nivelul Parlamentului European, unde și-a încheiat mandatul de eurodeputat la finalul legislaturii 2019-2024.

În timpul mandatului interimar al lui Ilie Bolojan la Cotroceni, Dacian Cioloș a fost numit consilier onorific al acestuia.

 

Lasă un răspuns