Primăria Municipiul Zalău a finalizat proiectul de modernizare a DJ 191C: Tudor Vladimirescu, Porolissum, Bujorilor, Moigradului și Cetății.
Proiectul a fost finanțat cu sprijinul ADR Nord-Vest, prin Programul Regional Nord-Vest 2021–2027.
Au fost modernizați 6,7 km de drumuri, trotuare, piste pentru biciclete și 12 stații de autobuz, contribuind la mobilitate urbană durabilă, reducerea poluării și creșterea utilizării transportului public.

În cadrul proiectului au fost realizate lucrări de modernizare a infrastructurii rutiere, constând în reabilitarea a 6,7 km de drum

Mobilitatea urbană a fost îmbunătățită prin construirea de trotuare și piste de biciclete pe ambele părți ale străzilor, pe toată lungimea acestora. De asemenea, acolo unde configurația terenului a impus, au fost executate ziduri de sprijin.

Pe strada Cetății, vechiul pod a fost demolat și înlocuit cu unul nou, care asigură circulația în condiții de siguranță, fiind prevăzut cu parte carosabilă, trotuar și piste pentru biciclete. Un nou pod a fost realizat și în cartierul Porolissum, iar podețele existente de-a lungul traseului au fost prelungite pentru a corespunde noii infrastructuri.

 

La intersecția străzilor Tudor Vladimirescu și Porolissum a fost amenajat un sens giratoriu, iar pe traseul străzii au fost amenajate toate stațiile de autobuz, iar 12 stații au fost echipate cu copertine. În ceea ce privește siguranța rutieră, s-au executat marcaje rutiere longitudinale și transversale și au fost montate indicatoare de circulație.

S-a prevăzut un canal tehnic subteran care dă posibilitatea amplasării în viitor a unor rețele subterane pentru curenți slabi. A fost realizată rețea de rețea de canalizare pluvială, inclusiv cămine de racord, iar proprietățile din zonă au fost conectate la această rețea.

Valoarea totală a proiectului este de 42.108.511,50 lei, acesta fiind finanțat prin Programul Regional Nord-Vest 2021–2027, Fondul European de Dezvoltare Regională.

Să fie într-un ceas bun!