Omagiu victimelor masacrului de la Ip
Pe data de 14 septembrie se comemorează anual victimele Masacrului de la Ip, un eveniment tragic din 1940, când 157 de români au fost omorâți de către armata hortystă în comuna Ip, județul Sălaj.

Comemorarea din localitatea Ip a inclus ceremonii, depuneri de jerbe și slujbe religioase pentru a cinsti memoria martirilor.
Președintele Consiliului Județean Sălaj, Dinu Iancu-Sălăjanu a fost prezent în mijlocul comunității de la Ip
Astăzi, 14 septembrie 2025, în mijlocul comunității de la Ip a fost prezent și președintele Consiliului Județean Sălaj, Dinu Iancu-Sălăjanu, alături de oficialități locale și județene laolaltă cu alți invitați și cetățeni ai comunei.

Prin prezența sa , președintele Consiliului Județean Sălaj, Dinu Iancu-Sălăjanu alături de vicepreședinții Ioan-Adrian Crișan au adus un omagiu victimelor masacrului din septembrie 1940, de la Ip , la împlinirea a 85 de ani de la tragicele evenimente care au marcat profund istoria județului nostru.

Manifestarea s-a desfășurat printr-o ceremonie militară şi religioasă în cadrul căreia au avut o serie de alocuțiuni legate de amintirea tragicului eveniment comemorat și a martirilor care s-au jertfit atunci și acolo.

În vremurile tulburi și încurcate pe care le trăim, cu un război la granițele țării , nu trebuie ca să uităm că a ierta, dar, în acelaşi timp, a nu uita dar a și învăța din greşelile istoriei care ne obligă să conștientizăm cu toții că toleranţa nu trebuie confundată cu pasivitatea.

Cu toată obida și durerea din suflete, localnicii din Ip şi-au acceptat destinul şi au înţeles că drumurile comune ale românilor şi maghiarilor de aici nu pot fi nici despărţite şi nu sunt nici paralele. Ei au înţeles că pentru a-şi putea creşte copiii şi pentru a-şi putea îngropa morţii împreună trebuie să convieţuiască paşnic. Și peste tot și toate ,dar mai ales peste toți ,oamenii locului au înțeles că nu pot construi un viitor comun dacă rămân ancorați doar în relele trecutului…
Pe Crucea lui Avram Iancu scrie : «Ori punem pumnul în pieptul furtunii, ori pierim!» și noi românii laolaltă cu ceilalți care trăim pe acest colț de Rai mioritic, încă suntem aici pe aceste meleaguri greu încercate de vremuri dar și binecuvântate de Dumnezeu pentru că la nevoie am ştiut să punem pumnul în pieptul furtunii!
Dumnezeu să-i ierte pe martirii noștri și să le dea liniște și pace veșnică !
