Omagiu victimelor masacrului  de la Ip

Pe data de  14 septembrie se comemorează  anual victimele Masacrului de la Ip, un eveniment tragic din 1940, când 157 de români au fost omorâți de către armata hortystă  în comuna Ip, județul Sălaj. 

Comemorarea din  localitatea Ip a inclus  ceremonii, depuneri de jerbe și slujbe religioase pentru a cinsti memoria martirilor.

Președintele Consiliului Județean Sălaj, Dinu Iancu-Sălăjanu a fost prezent în mijlocul comunității de la Ip

Astăzi, 14  septembrie 2025, în mijlocul comunității de la Ip  a fost prezent  și președintele Consiliului Județean Sălaj, Dinu Iancu-Sălăjanu, alături de  oficialități locale și județene laolaltă cu alți invitați și cetățeni ai comunei.

Prin prezența sa , președintele Consiliului Județean Sălaj, Dinu Iancu-Sălăjanu alături de vicepreședinții Ioan-Adrian Crișan au adus un omagiu victimelor masacrului din septembrie 1940, de la Ip , la împlinirea a 85 de ani de la tragicele evenimente care au marcat profund istoria județului nostru.

“Înălțarea Sfintei Cruci, sărbătorită astăzi, ne amintește că semnul crucii este în același timp simbol al suferinței și al biruinței prin credință. Nu putem să nu facem o legătură între această sărbătoare și masacrul de la Ip. În noaptea de 13 spre 14 septembrie 1940, bătrâni, femei, copii și bărbați nevinovați au fost uciși și lăsați victime în propriile curți și grădini, apoi adunați și așezați într-o groapă comună. Este o tragedie pe care nu avem voie să o uităm. Uitarea ar putea însemna repetarea unor asemenea atrocități. Martirii de la Ip nu ne cer să privim cu ură evenimentele din septembrie 1940, ci ne trimit la învățătura creștină și la cuvintele Sfântului Apostol Pavel: “Nu vă lăsați biruiți de rău, ci biruiți răul prin bine”. De aceea vă îndemn pe fiecare să apelați la darul iubirii și al iertării. Să ducem crucea suferinței lor mai departe, nu prin răzbunare, ci prin credință, prin pace și prin dorința de bine.
Dumnezeu să îi odihnească în pace pe martirii de la Ip și pe toți cei care și-au jertfit viața pentru neamul românesc”, a transmis, în mesajul său, Dinu Iancu-Sălăjanu, președintele Consiliului Județean Sălaj.

Manifestarea s-a desfășurat printr-o ceremonie militară şi religioasă în cadrul căreia au avut  o serie de alocuțiuni  legate de amintirea tragicului eveniment comemorat și a martirilor care s-au jertfit atunci și acolo.

În vremurile tulburi și încurcate pe care le trăim, cu un război la granițele țării , nu trebuie ca să uităm  că a ierta, dar, în acelaşi timp,  a nu uita dar a și învăța din  greşelile istoriei care  ne obligă să conștientizăm cu toții că toleranţa nu trebuie confundată cu pasivitatea.

Cu toată obida și  durerea din  suflete,  localnicii din Ip şi-au acceptat destinul şi au înţeles că drumurile comune ale  românilor şi maghiarilor de aici nu pot fi nici despărţite şi nu sunt nici paralele. Ei au înţeles că pentru a-şi putea creşte copiii şi pentru a-şi putea îngropa morţii împreună trebuie să convieţuiască paşnic. Și peste tot și toate ,dar mai ales peste toți ,oamenii locului au înțeles că nu pot construi un viitor comun dacă rămân ancorați doar în relele trecutului…

Pe Crucea lui Avram Iancu scrie : «Ori punem pumnul în pieptul furtunii, ori pierim!» și noi românii laolaltă cu ceilalți care trăim pe acest colț de Rai   mioritic, încă suntem aici  pe aceste meleaguri greu încercate de vremuri dar și  binecuvântate de Dumnezeu pentru că la nevoie am ştiut să punem pumnul în pieptul furtunii!

Dumnezeu să-i ierte pe martirii noștri și să le dea liniște și  pace veșnică !

Lasă un răspuns