Vineri, 27 martie 2026, oficialități ale Sălajului au fost prezente la -Marșul pentru Viață- desfășurat în orașul Șimleu Silvaniei, ajuns anul acesta la cea de-a X-a ediție.
Amintim aici prezența Preasfințitului Părinte Benedict, Episcopul Sălajului,Vicepreședintele Consiliului Județean Sălaj Crișan Ioan-Adrian, Prof. Gheorghe Bancea – Inspector Scolar General ·al Inspectoratul Școlar Județean Sălaj, Mihai Cristian Lazăr primar al oraşului Şimleu Silvaniei, precum și al altor invitați care au fost parte la eveniment.



Evenimentul, organizat în Parcul Central, a reunit numeroși participanți care și-au exprimat susținerea pentru valorile familiei și pentru protejarea vieții, în spiritul temei din acest an, „Solidaritate pentru amândoi”.
