Patru ani de război. Europa, divizată între sprijinul pentru Ucraina și propriile reguli
Bruxellesul traversează, la patru ani de la invazia rusească din Ucraina, o dilemă: să accelereze integrarea Ucrainei în UE fără să se mai uite la regulile impuse chiar de aparatul birocratic al Uniunii Europene sau să rămână fidel propriilor reguli, cu riscul însă de a pierde Ucraina pe parcurs.

Este o zi importantă. Tristă, dar și dătătoare de speranță. Acum patru ani, Ucraina era invadată la sol de către armata rusă dinspre Belarus și bombardată de rachete rusești, atât la Kiev, cât și în alte orașe importante.

Patru ani mai târziu, Ucraina rezistă, visul lui Putin de a o îngenunchea într-o săptămână s-a spulberat, iar Federația Rusă este în colaps economic

Scenes of death and destruction in the city of Bucha in the Kyiv region of Ukraine which was recently liberated from the Russians.
Picture by i-Images,Image: 680311411, License: Rights-managed, Restrictions: FRANCE, UK RIGHTS OUT. End users shall not licence, sell, transmit, or otherwise distribute any photographs represented by eyevine, to any third party. Contact eyevine for more information: Tel: +44 (0) 20 8709 8709 Email: info@eyevine.com, Model Release: no
Ucraina ne protejează astăzi pe toți de avansul rușilor spre teritoriile NATO și, cu toate acestea, are printre țările europene doi oponenți, prieteni declarați ai lui Vladimir Putin: Viktor Orban și Robert Fico.
Ministrul Apărării Radu Miruță, mesaj la 4 ani de război: „Problemele României nu sunt vina Ucrainei”
Radu Miruță-Ministrul Apărării a transmis un mesaj public marți, 24 februarie, la împlinirea a patru ani de la declanșarea războiului din Ucraina, vorbind despre schimbările produse în societatea românească și despre efectele propagandei.
![]()
„Acum 4 ani, lumea s-a schimbat într-o dimineață. Un război în Europa, ceva ce mulți dintre noi credeam imposibil, a început chiar lângă granița noastră. În primele zile, România a fost extraordinară. Ne-am deschis casele. Am ajutat. Am arătat solidaritate. Am fost oameni!
Azi, acea solidaritate s-a transformat în suspiciune, ceartă și manipulare. Ni se spune că avem drumuri proaste, școli slabe și spitale insuficiente pentru că am ajutat Ucraina. Fals. Avem exact țara pe care am construit-o noi în 36 de ani de democrație. Problemele noastre nu sunt vina victimelor unui război. Este trist că propaganda a ajuns să ne dezbine familiile. E trist că minciuna a devenit mai puternică decât realitatea. Realitatea este simplă: la doi pași de noi se moare. Oameni nevinovați își pierd casele, familiile, viitorul, totul din ambiția unui regim agresiv. Asta nu e opinie. E fapt!
Istoria nu va ține minte zgomotul, manipularea sau frica. Va ține minte că România, chiar și dezbinată, a ales partea corectă. Și asta face diferența între un popor mic și unul mare.”, a afirmat Radu Miruță.
Istoria ne avertizează că diferența dintre imn și prohod poate fi doar de o singură octavă!
