Tînărul Andrei Talpoș este student la FSPAC din Cluj-Napoca și este pasionat de fotografie, videografie și creație de conținut. Andrei a absolvit Liceul ‘Waldorf’ și s-a implicat în diverse proiecte culturale și sociale, colaborând cu organizații din Transilvania.
Astfel, împreună cu Ciprian Cozorici, Andrei a inițiat un proiect de film scurt despre consumul de droguri în rândul tinerilor, un subiect de actualitate și gravitate în societatea românească, având în vedere creșterea numărului cazurilor de intoxicații cu substanțe psihoactive.
Anul trecut, în 2025, în vară , Andrei Talpoș, alături de Ciprian Cozorici un tânăr din municipiul Zalău, au inițiat un proiect salutar, acela de a realiza un film de scurt metraj pe tema consumului de droguri în rândul tinerilor.

Flagelul consumului de droguri în țară noastră a devenit, în ultimii ani, o problema majoră de siguranță publică, marcând o evoluție îngrijorătoare, caracterizată prin scăderea vârstei de debut, diversificarea substanțelor și creșterea numărului de cazuri de tineri care ajung la spitalele de urgență, că urmare a intoxicării cu substanțe psihoactive. Ei bine, acesta a fost punctul de pornire care a dus la facerea și împlinirea ideii filmului ,,Majoratul”.
Scopul unui astfel de film de scurt metraj, care transmite un mesaj puternic, legat de consumul de droguri în rândul tinerilor, a venit în urma discuțiilor avute vara trecută pe platourile de filmare ale comediei SF ,,Vasile și naveta spațială”, unde au contribuit unii dintre cei care constituie echipa proiectului ,,Majoratul”.
Pelicula ,,Majoratul” este un scurtmetraj, inspirat de realitate și realizat de tineri pentru tineri, care folosește un limbaj comun pentru generația tânără, nesofisticat și care dorește să ducă mesajul peliculei către un număr semnificativ de tineri. Mesajul este foarte clar și simplu:
,,Aveți grijă la alegerile pe care le faceți astăzi , pentru a nu vă umbri ziua de mâine!”
Pelicula ,,Majoratul”. se bucură de o distribuție de excepție în care sunt incluși actori deosebiți, dintre care amintim pe: Adriana Drugulescu și Andreea Drugulescu de la Teatrul ,,Alexandru Davila” din Pitești sau Ciprian Cozorici; Codrin – Florin Boldor; Istvan Budai; Vlad Nechita; Ionuț Fechete; Sergiu Zah; Raul Elekes.
Echipa care a contribuit la această peliculă-,,Majoratul”, au redat perfect prin prestația și talentul lor , atmosfera de ,,majorat” fiind excelent completată și de către figuranții care au contribuit din plin la acest act artistic cu un puternic mesaj social.

Filmul ,,Majoratul” urmează ca în perioada următoare să fie difuzat, pentru început, în cinematografe din Cluj -Napoca și Zalău, eveniment așteptat undeva spre finele lunii aprilie a anului curent.
Trebuie precizat că absolut toate încasările realizare din vânzarea de bilete vor fi orientate către proiectele caritabile care au ca și scop și intenție primordială îmbunătățirea calității vieții copiilor din centrele de plasament din județul Sălaj și care sunt gestionate și inițiate de către Asociația “Curcubeu de Șanse”.
