Moartea este periculoasă doar pentru viața netrăită!
Ziua Morților -este o sărbătoare romano-catolică, din perioada în care Transilvania a făcut parte din Imperiul Austro-Ungar și care a devenit populară în rândul locuitorilor din această zonă.
Ziua de 1 noiembrie era trecută în calendarul romano-catolic, ca fiind –Ziua Tuturor Sfinților-, iar pe 2 noiembrie avea loc pomenirea celor trecuți în neființă.Potrivit datinilor și obiceiurilor, conform tradiției populare, în noaptea de 1 noiembrie porţile dintre lumea celor vii și a celor morți se deschid, iar sufletele adormiților se întorc în lumea celor vii.

Cu unele adaptări regionale, sărbătoarea a fost preluată de ortodocși, luterani, calvini și unitarieni, iar în prezent, -Ziua Morților- se sărbătorește în Transilvania, Banat și Maramureș de toți credincioșii, indiferent de religie.

Potrivit tradiției populare, în noaptea de 1 noiembrie porţile dintre lumea celor vii și a celor morți se deschid, sufletele adormiților se întorc în lumea celor vii, iar oamenii vin să aprindă lumânări la mormintelor celor dragi.
Nu e bine să plângi. Se spune că morții nu vor să îi vadă pe cei pe care i-au lăsat în urmă suferind
Există împământenită ideea că în seara de 1 noiembrie nu este bine ca la mormântul celui drag să vină cineva cu care acesta s-a certat cât timp a fost în viață.

La fel, în seara de 1 noiembrie, credincioșii dau de pomană mâncare caldă. Din bătrâni se spune că nu este bine ca oamenii să dea de pomană alcool înaintea unei mese calde.
În unele zone din Ardeal, oamenii împart copiilor pateuri sau dulciuri.
A doua zi, pe 2 noiembrie, când are loc sărbătoarea, credincioșii nu au voie să muncească și să spele haine

La românii ardeleni, cultul morţilor e foarte important. An de an, în prima zi de noiembrie, cei care au suflete dragi plecate din lumea aceasta, vin la cimitir şi aprind lumânări, conform credinţei solide că în noaptea -Luminaţiei -sufletele celor plecaţi se întorc în mijlocul celor dragi. O mare parte dintre noi mergem la cimitir să punem flori şi lumânări pe mormintele celor dispăruţi.
Există obiceiul să se meargă din timp la cimitir pentru a se curăţa mormintele de buruieni şi a se spală crucea, înaintea zilei de 1 noiembrie.
Poți plânge pentru că au plecat sau poți zâmbi pentru că au trăit. Poți închide ochii și te poți ruga ca ei să revină. Sau poți deschide ochii să vezi tot ceea ce au lăsat bun și frumos în urma lor. Moartea nu este cea mai mare pierdere din viață. Cea mai mare pierdere este ce moare în noi cât suntem vii.

Despărțirile sunt doar pentru cei care iubesc cu ochii. Pentru cei care iubesc cu inima și sufletul nu există despărțire!
Să-i ierte Bunul Dumnezeu pe toți aceia de care ne amintim și pe care-i comemorăm de- Ziua Morților-, iar amintirea lor să ne rămână veșnic vie!
