Protecția civilă înseamnă pregătire, responsabilitate și grijă față de oameni.
În perioada 26 februarie – 4 martie are loc Săptămâna Protecției Civile.
Cu acest prilej ISU  desfășoară activități dedicate informării și educării populației, dezvoltării culturii preventive și creșterii nivelului de conștientizare a cetățenilor. Împreună putem construi o comunitate mai rezilientă.
Prin prezența noastră în comunitate, ne dorim să contribuim la formarea unei societăți mai conștiente, mai pregătite și mai sigure.
În 2026, Săptămâna Protecției Civile se desfășoară în perioada 26 februarie – 4 martie. Evenimentul marchează împlinirea a 93 de ani de la înființarea structurilor de protecție civilă în România prin Decret Regal.
Principalele activități planificate includ:
  • Ziua Porților Deschise (28 februarie): Pompierii din toată țara își deschid sediile pentru public, oferind ateliere de prim ajutor, prezentări de tehnică de luptă și exerciții demonstrative.
  • Miercurea Alarmelor (4 martie): Finalul săptămânii este marcat de un exercițiu național de testare a sirenelor pentru verificarea sistemului de avertizare a populației.
  • Accent pe voluntariat: Campania din acest an se concentrează pe promovarea programului „Salvator din Pasiune”, care împlinește 10 ani de activitate.
  • Informare preventivă: Unitățile subordonate IGSU și DSU organizează puncte de informare în locuri publice (mall-uri, parcuri) pentru a educa cetățenii cu privire la comportamentul corect în caz de dezastre.

Programul activităților din cadrul Săptămânii Protecției Civile în județul Sălaj (26.02 – 04.03.2026)

În data de 2️⃣8️⃣ februarie marcăm 93 de ani de la instituționalizarea Protecției Civile în România.
Pentru a marca acest moment de referință din evoluția domeniului, în cadrul „Săptămânii Protecției Civile” vor fi organizate activități cu participare publică, dedicate informării și pregătirii cetățenilor, după cum urmează:
ℹ️ În perioada 𝟮𝟲 𝗳𝗲𝗯𝗿𝘂𝗮𝗿𝗶𝗲 – 𝟬𝟰 𝗺𝗮𝗿𝘁𝗶𝗲 𝟮𝟬𝟮𝟲, în intervalul orar 09.00-16.00 – „ZIUA PORŢILOR DESCHISE”.
❗️Vineri, 𝟮𝟳 𝗳𝗲𝗯𝗿𝘂𝗮𝗿𝗶𝗲, se va derula un exercițiu de adăpostire cu declanșarea sirenelor în zona străzii Sfânta Vineri, rugăm cetățenii să nu intre în panică.
ℹ️De asemenea, în weekend, vor fi organizate exerciții de descarcerare și prim ajutor, astfel:
▶️sâmbătă, 𝟮𝟴 𝗳𝗲𝗯𝗿𝘂𝗮𝗿𝗶𝗲, începând cu ora 12.00, în municipiul 𝐙𝐚𝐥ă𝐮 (Piața Iuliu Maniu) și în orașul 𝐉𝐢𝐛𝐨𝐮, pe Platoul Central;
▶️duminică, 𝟭 𝗺𝗮𝗿𝘁𝗶𝗲, de la ora 12.00 în orașul 𝐒̦𝐢𝐦𝐥𝐞𝐮 𝐒𝐢𝐥𝐯𝐚𝐧𝐢𝐞𝐢 (lângă Parcul Central).
🚨Și nu în ultimul rând, vă anunțăm că în data de 𝟰 𝗺𝗮𝗿𝘁𝗶𝗲, în intervalul orar 10.00-11.00, se va derula la nivelul județului, un exercițiu național de alarmare publică – „Miercurea alarmelor”.
Programul detaliat, îl puteți afla accesând ➡️ https://isusj.igsu.ro/…/saptamana-protectiei-civile-in…
Dragi sălăjeni, vă invităm să ne fiți alături pentru a sărbători împreună „Săptămâna Protecției Civile”!
Pregătirea salvează vieți. Vă așteptăm alături de noi! Învățăm împreună cum să reacționăm corect pentru a fi în siguranță.