Potrivit mesajului postat pe Facebook  de către  Florin Dârjan-  coordonatorul ,,Clubului Sportiv Pro-Silva Orientare Zalău” , zălăuanii și nu numai sunt invitați duminică de duminică în Parcul central al municipiului pentru ,,antrenamente de orientare”.
Mesajul inițiatorului spune:
,, Continuăm și în acest an antrenamentele la orientare combinat cu excursii și ieșiri în natură.
Orientarea este sportul care combină pregătirea fizică a unui atlet cu gândirea unui șahist în mijlocul naturii. Este un sport de proveniență militară, prin care trebuie să găsești contra timp anumite puncte de control cu ajutorul hărți și busolei. Poți începe să practici orientare strict ca un sport sau să ajungi să practici orientare prin dragostea și respectul față de natură cum a fost și este cazul meu. Oricum ai practica acest sport vei petrece timp de calitate în mijlocul naturii cu tine însuți și cu cei care îndrăgesc acest sport.”
Inițiatorul evenimentului alături de ceilalți pasionați de mișcare și orientare sportivă te   așteptă să descoperi frumusețile naturii și ale acestui sport, în fiecare duminică de la ora 14.30, întâlnirea în Parcul Central din Zalău.