Rețelele de socializare sunt produse cu risc ridicat pentru copii și adolescenți, susține Raed Arafat, șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, care cere parlamentarilor inițierea unui cadru legislativ care să limiteze accesul acestora la astfel de rețele.

Rețelele sociale pun în pericol copiii, e momentul unei legi care să-i protejeze. Și părinții trebuie educați
Șeful DSU atrage atenția că algoritmii rețelelor sociale creează dependență și afectează dezvoltarea emoțională a minorilor. Propunerea sa: restricții legale pentru accesul copiilor sub 15–16 ani la social media.

Dr.Raed Arafat a spus ne aflăm în „ceasul al 12-lea” în ceea ce privește impactul rețelelor de socializare asupra minorilor.
Accesul la mediul online, restricționat pentru minorii din Europa
Parlamentul European,în luna noiembrie 2025 a cerut măsuri ambițioase la nivelul UE pentru a proteja minorii online, inclusiv o limită de vârstă de 16 ani și interzicerea celor mai nocive practici care creează dependență.
![]()
De asemenea, Adunarea Națională a Franței a aprobat cu o majoritate covârșitoare, articolul-cheie al unei propuneri de lege care interzice utilizarea rețelelor de socializare de către minorii sub 15 ani….

Spre exemplu modelul Finlandei, unde copiii sunt pregătiți încă din primii ani de școală pentru a face față mediului online, iar părinții sunt instruiți cu privire la impactul rețelelor sociale.
„Limitarea accesului, fără educație, nu rezolvă problema. Este esențial un proces educațional solid, atât pentru copii, cât și pentru părinți, așa cum se întâmplă în Finlanda, unde elevii învață de mici cum să intre în spațiul online, cum să analizeze informația și cum să gândească critic”, a spus Raed Arafat. Acesta a atras atenția și asupra comportamentului multor părinți care le oferă copiilor telefoanele și acces nelimitat la platforme precum TikTok doar pentru a-i ține ocupați.
Este momentul. România trebuie să trateze o problemă de sănătate și de protecție, nu o dezbatere ideologică!
El menționează explicit exemplele Franței, Australiei, Regatului Unit și Norvegiei, Finlandei, subliniind că aceste state tratează subiectul „ca pe ceea ce este în realitate: o problemă de sănătate publică și de protecție a copilului și adolescentului, nu o dezbatere ideologică”.

Potrivit lui Raed Arafat, efectele asupra copiilor și adolescenților pot fi „profunde și de durată”, incluzând „anxietate, depresie, izolare, tulburări de somn, scăderea performanței școlare și afectarea dezvoltării emoționale”.

Arafat consideră insuficient argumentul potrivit căruia responsabilitatea ar aparține exclusiv părinților, afirmând că „a spune că «este doar responsabilitatea părinților» nu mai este suficient într-o lume dominată de platforme globale și interese comerciale uriașe”, iar „când riscul este sistemic, răspunsul trebuie să fie unul de politică publică”.
