• 17 decembrie 2025
  • Tiberiu Nicoda
  • 0
Motto:

,,Scopul educației este nimicirea mărginirii egoiste a individului și supunerea lui la raţiunea lucrurilor!”

Aflăm pe surse că directoarea Școlii Gimnaziale din Nușfalău a interzis reprezentanților primăriei din localitate ca  să aducă cadouri de Crăciun elevilor. În același context, directoarea ar fi  interzis cadrelor didactice și elevilor să meargă cu colindul la  primărie.
Vizavi de această stare de lucruri, regăsim pe site-ul Primăriei Nușfalău, următorul comunicat postat pe pagina lor de  Facebook :
,,Stimați părinți, dragi elevi,
Vă aducem la cunoștință următoarele:
În data de 16 decembrie, copiii Școlii Gimnaziale din Nușfalău au dorit să vină la colindat împreună cu cadrele didactice, însă acest lucru le-a fost interzis. Am dorit să începem distribuirea pachetelor de Crăciun, oferite de Primăria Comunei Nușfalău pentru toți cei 559 de copii înscriși la grădiniță și la școală. Am fost informați că, doamna director Csiki Éva a dat ordin ca primarul și angajații Primăriei să nu aibă acces în incinta școlii, lucru pe care îl consider nejustificat și anormal.
Din acest motiv, pachetele de Crăciun nu vor fi distribuite în școală, ci la sediul Primăriei.
Îi rugăm pe părinți și pe copii ca, începând de 18 decembrie, de la orele 12:00 și vineri de la orele 09:00, să se prezinte la Primărie pentru ridicarea pachetului de Crăciun destinat copiilor.
Vă mulțumim pentru înțelegere.  Semnează: Mate Radu- Primarul comunei Nușfalău”
Cert este că de mai multă vreme în spațiul virtual, public și din poveștile locului, la Nușfalău există niște neînțelegeri la nivel local între primar, unii consilieri ai primăriei și la nivelul unor grupuri de interese și orgolii care în mod clar și practic nu aduc beneficii niciunei părți implicate în acest conflict mocnit.
Mai mult, pentru ca să devină o comunitatea prosperă și orientată spre interesul binelui general, astfel de orgolii trebuiesc lăsate deoparte, mai ales că cei care i-au ales acolo unde sunt pe decidenții locului, nu i-au săltat în fruntea comunității ca să se lupte pentru altceva decât pentru interesul și bunăstarea comunității. Asta ca idee de bun simț și cu maximă validitate și aplicabilitate în practică.
Acuma, sincer, la nivelul școlii de la Nușfalău unde doamna directoare se spune că a interzis împărțirea de cadouri din partea primăriei Nușfalău și implicit accesul primarului și angajaților primăriei în incinta școlii ,precum și interdicția impusă elevilor și cadrelor didactice de a merge la colindat la primărie sfidează și logica și bunul simț dar mai ales mânjește inutil spiritul sărbătorilor care sunt și care vor să vină.
Desigur, tratăm această știre cu rezerva zicalei   în care se spune că adevărul este întotdeauna undeva la mijloc…
Al cui ,,mijloc” și de ce ,,mijloace” se folosesc cei care și-l arogă, ei bine asta se regăsește în biblicul îndemn: ,Cel fără de păcat dintre voi  arunce cel dintâi piatra!”
Indiferent de poziție, de funcția ocupată, cei care sunt în aceste posturi nu ar trebui să uite nicio clipă că sunt puși în fruntea unei instituții ca să facă să meargă treaba, nu să bage frână.
Ar mai trebui să nu uite astfel de ,,șefi” că a fi ,,șef” este doar o funcție și că meseria de ,,șef” nu există, e un rang vremelnic și mai ales că e trecător ca frunza pe apă.
Un înțelept spunea că atunci când urci treptele ierarhiei într-o funcție e bine să saluți și să empatizezi cu toată lumea deoarece aceia pe care-i întâlnești când ,,urci”, tot cu aceia te vei întâlni și când ,,cobori”.
Ideea că se poate întâmpla fie și-n glumă de ar fi  o astfel de poveste și mai ales acuma când spiritul sărbătorilor ar trebui să ne cuprindă făcându-ne mai buni și mai înțelepți, ne duce cu gândul că totuși în dosul măștii multora care pozează mai ales acuma cu aceste ocazii de sărbătoare în smeriți și buni creștini, să fim vigilenți la măști și la fățărnicia unora sau altora.
Să nu uităm spusele marelui Iorga care zicea că :,, Fățărnicia are o mie de fețe și absolut niciun obraz!”
Și atunci, la ce bun să mergi în Noaptea Marii Sărbători a Nașterii Mântuitorului și să pozezi în bun creștin?
Ce  și la ce bun mai trece peste tine încă un an de sărbătoare și luminare creștinească, când micimea și întunericimea sufletului tău nu poate să cuprindă Lumina Învierii și Înnoirii?
Și mai ales când peste toate mizeriile micimii sufletești să te mai și folosești ca de un pretext, de copilași nevinovați și de așteptările lor, chiar că e păcat! Mare păcat!
Să ne gândim cu toții la asta!
(Atenție! Imaginile sunt preluate și prelucrate spre exemplificare!)