Primul drum construit de chinezi în România nu e gata nici acum, deși e în lucru de aproape patru ani. Este vorba de centura Zalăului – un drum de 5,5 kilometri și o bandă pe sens ce trebuia să fie gata deja din martie 2023


Centura Zalău:
- Lungime: 5,53 km
- Constructor: Asocierea SINOHYDRO CORPORATION LIMITED (CHINA) – SC GOOD PROOD S.R.L.
- Valoare: 186 milioane de lei
- Început: Septembrie 2020 (6 luni proiectare și 24 de luni execuție)
- Termen de finalizare: 23 martie 2023(depășit cu peste doi ani!!!)
- Stadiu actual: ,,oarecum și oarecât, numai că încă nu e gata!”
CNAIR nu a fost în stare nici până astăzi să ia o decizie referitoare la asfaltul de uzură de pe poduri, așa cum a făcut-o fără să clipească pe o speță similară pe Autostrada A7 Ploiești – Focșani. Acolo s-a putut, doar era presiune maximă cu inaugurările electorale din 2024.
,,Rețeta asfaltului” sau ,,Cuiul lui Pepelea”-tot aia e!

„Centura Zalău se naște greu. După multe amânări și promisiuni făcute de cei care au condus până nu demult orașul și Ministerul Transporturilor, sunt șanse să circulăm, în sfârșit, pe centură. În câteva luni. Asta numai dacă se grăbește CNAIR (nu ca până acum) și se înțelege cu constructorul asupra rețetei asfaltului de la poduri. Cu puțină dorință s-ar putea termina totul într-o lună, dar nu ne-ar mira să intrăm cu șantierul în 2026. Ce ar mai fi de zis despre această rușine internațională româno-chineză?”, notează specialiștii în infrastructură.
Recent, Claudiu Bîrsan, prefectul județului Sălaj, reprezentantul Guvernului în teritoriu se spune că a fost informat despre mersul lucrărilor și în prezent s-ar face ultimele lucrări în vederea deschiderii circulației publice.
Între timp, spre șoseaua de centură , la ieșirea din Zalău și dinspre Aghireș ,spre intrarea în Zalău, circulația se lasă cu niște cozi lungi și timpi de așteptare care încearcă cu greu răbdarea șoferilor, făcându-i pe unii să ignore regulile de circulat în zonă și restricțiile de trecere . Și uite, așa, ajungându-se ca unii dintre ei să fie și amendați și lăsați ,,pedeștri”.. Nu mai vorbim de datul mărunt din buze și de invocat în mod absolut necreștinesc o pleiadă de sfinți și neamuri la adresa celor responsabili..(i) de finalizarea acestei lucrări.
