Cu tristețe anunțăm trecerea în neființă celui care a fost CHIȘ(Teo) TEOFIL
Teofil (Teo) Chiş născut la data de 9 februarie 1951 – absolvent al Institutului de Educaţie Fizică şi Sport (IEFS) din Bucureşti, a fost primul „maestru emerit al sportului” din Sălaj.

A fost jucător-coordonator al echipei naţionale de volei a României, câştigând locul VI la Campionatul Mondial din Mexic (1974 – 24 de ţări participante) şi medalia de bronz la Campionatul European din Finlanda (Helsinki, 1977 – echipe din 12 ţări ).
A câştigat patru titluri naţionale şi unul de vicecampion cu echipa Dinamo Bucureşti şi s-a clasat de două ori pe locul III cu echipele: IEFS Bucureşti(1973) şi Silvania Şimleu Silvaniei (1982 – după Dinamo şi Steaua).
A jucat volei în 15 ediţii ale Diviziei „A”, iar timp de cinci ani a fost prezent în aproximativ 150 de meciuri ale echipei naţionale a României.
A fost jucător şi antrenor la echipa de volei „Silvania” Şimleu Silvaniei, cea care, în anul 1983, a câştigat „Cupa Balcanică”.

De asemenea, a contribuit la promovarea în primul eşalon al voleiului românesc a Şimleului (pentru a treia oară), prin echipa CS „Phöenix”, la care a fost director sportiv în anii 2008-2013.

