Cu tristețe anunțăm trecerea în neființă celui care a fost  CHIȘ(Teo) TEOFIL

Teofil  (Teo) Chiş născut la data de 9 februarie 1951 – absolvent al Institutului de Educaţie Fizică şi Sport (IEFS) din Bucureşti, a fost  primul maestru emerit al sportului” din Sălaj.

A fost jucător-coordonator al echipei naţionale de volei a României, câştigând locul VI la Campionatul Mondial din Mexic (1974 – 24 de ţări participante) şi medalia de bronz la Campionatul European din Finlanda (Helsinki, 1977 – echipe din 12 ţări ).

A câştigat patru titluri naţionale şi unul de vicecampion cu echipa Dinamo Bucureşti şi s-a clasat de două ori pe locul III cu echipele: IEFS Bucureşti(1973) şi Silvania Şimleu Silvaniei (1982 – după Dinamo şi Steaua).

A jucat volei în 15 ediţii ale Diviziei „A”, iar timp de cinci ani a fost prezent în aproximativ 150 de meciuri ale echipei naţionale a României.

A fost jucător şi antrenor la echipa de volei „Silvania” Şimleu Silvaniei, cea care, în anul 1983, a câştigat „Cupa Balcanică”.

De asemenea, a contribuit la promovarea în primul eşalon al voleiului românesc a Şimleului (pentru a treia oară), prin echipa CS „Phöenix”, la care a fost director sportiv în anii 2008-2013.

Pentru cei care doresc să își ia un ultim rămas bun, priveghiul va avea loc luni, 15 decembrie, de la ora 18:00, iar slujba de înmormântare va fi marți, 16 decembrie, de la ora 12:00, la Capela de pe str. Horea din Șimleu Silvaniei.
Dumnezeu să îl odihnească în pace! Sincere condoleanțe transmitem și pe această cale familiei îndoliate!