Creștinii catolici celebrează astăzi Vinerea Mare, ziua răstignirii și a morții lui Iisus. Ziua este marcată de sobrietate, post și rugăciuni de iertare a păcatelor. Unul dintre obiceiuri este ca azi credincioșii să aducă o crenguță de măslin la biserică.
În România trăiesc 870 de mii de catolici, dar milioane de români trăiesc în comunitățile catolice în care au emigrat. Ei pot vedea direct, astfel, diferențele modului în care se țin marile sărbători, dar mai ales impactul Bisericii asupra comunităților în care trăiesc.
Vinerea Mare, cunoscută și sub denumirea de Vinerea Patimilor, este una dintre cele mai importante zile din calendarul creștin, marcând momentul răstignirii și morții lui Iisus Hristos. Această zi este dedicată reculegerii, postului și rugăciunii, fiind însoțită de numeroase tradiții și obiceiuri care reflectă durerea și compasiunea față de suferințele Mântuitorului.

Vinerea Mare este ziua în care creștinii rememorează patimile și moartea lui Iisus Hristos pe cruce. După ce a fost trădat de Iuda, Iisus a fost arestat, judecat și condamnat la moarte prin crucificare. A fost batjocorit, biciuit și obligat să-și poarte crucea până la locul execuției, Golgota.
Acolo, a fost răstignit între doi tâlhari și a murit după ce a rostit cuvintele: “S-a sfârșit”.
Moartea sa este văzută ca un act de sacrificiu suprem pentru mântuirea omenirii.
În Vinerea Mare, dimineaţa, înainte de răsăritul soarelui, oamenii alergau desculţi prin rouă sau se scăldau tainic în ape curgătoare crezând ca, in felul acesta, vor fi sănătoşi pe tot parcursul anului. Seara, însa, întreaga suflare a satului bucovinean mergea la biserică pentru a participa la slujbă de scoatere a aerului şi pentru a trece pe sub acesta.
Ouale nu se vopsesc în Vinerea Mare. Gospodinele sunt sfătuite să vopsească ouale fie în Joia Mare, fie sâmbăta, înaintea Paştelui, în niciun caz în Vinerea Mare. În această zi, nu ar trebui să se facă nimic. De asemenea, este bine ca ouăle să fie vopsite în rosu deoarece aceasta culoare este sângele Mântuitorului. În Vinerea Mare, credincioşii ţin Post Negru pentru iertarea păcătelor şi pentru a avea spor şi sanatate.
Un alt obicei din Vinerea Mare este legat de pomenirea celor morţi. Oamenii împart căni, tradiţia vorbeste despre Cănile din Joia Mare, pe care le dau peste mormânt celui care le primeşte. În popor se mai spune că este bine să se aprindă o lumânare la mormânt sau în curtea casei pentru că, în ultima zi de pomenire a morţilor din Postul Mare, cei plecaţi se întorc acasă.
Scăldatul ritual. Este un simbol al curăţării trupeşti şi sufleteşti care se face în Vinerea Mare.
