Ciprian Ciucu (47 de ani) este noul primar general al Capitalei, după ce a câştigat alegerile cu peste 36% din voturile electoratului, arată datele după centralizarea a 100% dintre procesele-verbale.
Liberalul Ciprian Ciucu a câștigat alegerile pentru primăria generală a Bucureștiului cu un total de 36,16 procente. El a fost urmat de Anca Alexandrescu, susținută de AUR, care a adunat 21,94% dintre voturi și de candidatul PSD Daniel Băluță, care a obținut 20,51% dintre voturile bucureștenilor. Cătălin Drulă, de la USR, a fost pe locul patru, votat de 13,90% dintre locuitorii Capitalei.
Ce înseamnă victoria lui Ciprian Ciucu pentru scena politică ?
Victoria primarului de la Sectorul 6 la Capitală depășește Bucureștiul în sine; reașază balanța de putere în interiorul Coaliției care conduce țara.
Cu o perioadă extrem de tensionată în interiorul Coaliției, votul primit de Ciprian Ciucu, protejatul lui Ilie Bolojan, reașază PNL în negocierile ce vor urma și-i consilidează puterea premierul, care cere reforme cu care de multe ori social-democrații nu au fost de acord.

„Felicitări, Ciprian Ciucu! Prin competența probată la Primăria Sectorului 6, prin integritatea dovedită în acești ani și prin atașamentul față de București, sunt convins că va schimba fața Capitalei. Mulțumesc cetățenilor din București pentru sprijinul acordat! Voi colaborara cu Ciprian Ciucu și cu primarii de sectoare pentru rezolvarea problemelor ce țin și de Guvern. Respect!”, a transmis Ilie Bolojan
Câștigarea alegerilor de către Ciprian Ciucu înseamnă în primul rând alegeri anticipate la sectorul șase. Dar, în orice caz, înseamnă o victorie importantă pentru PNL, care nu a mai avut această poziție de foarte multă vreme. Este o victorie importantă pentru Ilie Bolojan, pentru primul ministru și președintele partidului, care a mizat pe Ciprian Ciucu și l-a sprijinit. Este probabil un balon de oxigen pentru guvern, a cărei stabilitate era pusă sub semnul întrebării.
Aceste alegeri au o semnificație națională, în contextul acesta. Astfel, vor trebui reconstituite relațiile în interiorul coaliției, în București, pentru că relațiile dintre PNL și USR s-au tensionat și n-au fost niciodată foarte bune. Să nu uităm că PNL și PSD au fost împreună pe liste. Și acum, la nivel guvernamental, sigur că PNL-ul iese întărit și primul ministru iese întărit.
După câştigarea alegerilor în Bucureşti mesajul lui Ciucu pentru Nicuşor Dan :
„Este important ca între primarul Bucureştiului şi preşedintele României să existe un dialog”

Declarațiile lui Ciucu au fost făcute în contextul în care, în campania electorală, Nicuşor Dan l-a susținut pe Cătălin Drulă pentru Primăria București, fapt ce a tensionat relaţia dintre preşedinte şi candidatul liberal.
Grindeanu a spus laconic : ”Îl felicit pe Ciprian Ciucu pentru victoria de la Bucureşti!”(Vorba lui Firicel din Las Fierbinți: ,,Bătaia nu-i cu vorbe multe…”)

Simion de la AUR încearcă să ,,dreagă busuiocul” și să ,,îndulcească” amarul înfrângerii Ancăi Alexandrescu. Simion spune că, oricum o victorie la un procent de 36,16 voturi din totalul de doar 32,71% de votanți prezenți la urne din totalul alegătorilor nu i-ar conferi lui Ciucu suficientă legitimitate
Pierderea alegerilor pentru Primăria Capitalei de către Anca Alexandrescu a creat o atmosferă mormântală la sediul AUR. Președintele partidului, George Simion, a încercat să diminueze lovitura primită de tabăra suveranistă, după ce Călin Georgescu și-a îndemnat în campanie susținătorii să nu iasă la vot.

Simion a deplâns prezența scăzută la alegerile pentru Primăria Capitalei, spunând că Ciprian Ciucu, viitorul primar general, nu se bucură de legitimitate.
Asta deși, o victimă a absenței alegătorilor la urne a fost și candidata susținută de AUR, având în vedere apelul la boicot al lui Călin Georgescu adresat către suveraniști în mod repetat.
De parcă, după logica lui Simion , dacă câștiga Anca Alexandrescu Primăria Capitalei cu doar – 21,94% de voturi exprimate în favoarea ei din același procent de 32,71% de votanți ar fi avut o ,,legitimitate” mai mare și mai solidă…
Călin Georgescu declara că nu a susținut niciun candidat pentru Primăria Capitalei
Aceste reacții despre dezbinarea suveraniștilor, apărute după publicarea primelor rezultate care plasează AUR pe locul doi în alegerile pentru Primăria Capitalei, la mare distanță de candidatul PNL, Ciprian Ciucu, vin după ce Călin Georgescu a declarat că nu susține pe nimeni în alegerile pentru Primăria Capitalei.
![]()
„Când alegerile sunt organizate de rândași, nu poți să te aștepți ca ele să fie câștigate de cai, este imposibil”, spunea Georgescu
Poziția presei din străinătate vizavi de rezultatele alegerilor pentru Primăria Capitalei
Alegerile pentru Primăria Capitalei de la București au menținut treaz interesul agențiilor de presă internaționale.

Despre victoria obținută de Ciprian Ciucu, agenția- Reuters- a spus:
„Bucureştiul a ales un primar liberal în alegerile locale de duminică, oferindu-i prim-ministrului Ilie Bolojan avantajul într-o fragilă coaliţie pro-europeană şi învingând un candidat de extremă dreapta care era favorit să câştige”.
Cei de la publicația germană – Bayerischer Rundfunk- concluzionau: „alegerile pentru primărie din capitala României au fost câștigate în mod surprinzător de un liberal, un aliat apropiat al prim-ministrului Illie Bolojan”.În completare aceeași sursă amintește faptul că acest rezultat „îl întărește pe Bolojan și fragila sa coaliție guvernamentală pro-europeană”.
Presa rusă ,,atentă” și ea la alegerile de la București
Victoria lui Ciprian Ciucu în alegerile pentru Primăria Capitalei a fost urmărită cu interes și la Moscova, unde mai multe publicații au prezentat scrutinul din București drept un test politic pentru actuala putere de la București și pentru premierul Ilie Bolojan.
Comentatorii ruși privesc rezultatul de la București înainte de toate prin prisma raportului de forțe de la nivel național. În analizele lor, câștigul lui Ciucu este prezentat drept o victorie politică pentru liderul PNL, premierul Ilie Bolojan, aflat în dificultate internă din cauza politicilor de austeritate.
În presa maghiară s-a dezbătut pe larg contextul alegerilor de la București
Presa maghiară a relatat extins alegerile de la București. Publicațiile vecine au ales titluri care subliniază prezența scăzută la vot și impactul politic al victoriei lui Ciprian Ciucu.
Magyar Hang- spune : „Candidatul liberal la funcția de primar învinge candidații de extremă dreapta cu o marjă largă”. Articolul analizează impactul rezultatului asupra guvernului Bolojan.
,,O înfrângere ar fi putut însemna demisia premierului din funcțiile de lider de partid și șef al guvernului. Victoria de la București îi oferă stabilitate.”-spune același cotidian citat mai sus.
Finalmente, în mod clar și detașat față de ceilalți competitori, Ciprian Ciucu a câștigat alegerile pentru Primăria Capitalei. El va trebui ca să demonstreze faptic și practic că se ridică la înălțimea încrederii voturilor care i-au fost acordate.

Cât despre laude și critici care i-au fost și îi sunt adresate vizavi de noua postură, va trebui să discearnă onestitatea și sinceritatea versus fățărnicia cu care va fi tratat de către unii sau de către alții și mai ales să nu se uite vorba proverbului universal valabil printre unii români, anume că:
,,În România, nimic nu doare mai al dracu decât binele altuia!”
Să fie într-un ceas bun și felicitări noului primar ales al Bucureștiului !
