În ultima vreme, tot mai mulți dintre români iau în calcul păstrarea economiilor sub formă de cash, în propria locuință. Alternativa aceasta , pe de o parte este considerată de aceștia mai „sigură”, având în vedere lipsa de predictibilitate a mediului economico-bancar.
Foarte mulți dintre noi și mai ales pensionarii, aleg să păstreze bani în casă, pentru a fi siguri astfel că nu își riscă economiile de o viață, deşi în acest mod ajung de multe ori subiect de ştiri de presă din cauza unor tâlhari, escroci deghizaţi în poştaş sau ai pretinșilor angajaţi la firmele de gaze sau curent electric.

Păstrarea banilor „la saltea” poate atrage probleme serioase, atât din punct de vedere legal, cât și în fața riscurilor cotidiene.
Păstrarea economiilor acasă poate părea o soluție simplă, dar vine cu riscuri semnificative. Legea,în esența ei nu că ar limita neapărat sumele de bani cash deținute fără justificare, însă autoritățile pot demara investigații privind proveniența acestora.
Creșterea inflației, creșterea dobânzilor și instabilitatea economică i-au determinat pe mulți români să își păstreze economiile în numerar, acasă. Specialiștii avertizează că această practică prezintă riscuri uriașe, iar legea anti-spălare de bani impune limite clare privind deținerea unor sume mari de bani cash.

Conform legii, suma maximă recomandată pentru a fi păstrată acasă este de 10.000 de euro. Păstrarea unor sume mai mari pot să atragă suspiciuni persoanele în cauză să intre în colimatorul autorităților, care pot cere justificarea provenienței banilor. În cazul lipsei unor justificări clare și dovezi referitoare la proveniența sumelor de bani deținute la domiciliu, se poate ajunge la confiscarea sumelor de bani, iar persoanele în cauză riscă să fie investigate pentru spălare de bani.
Reglementările în vigoare nu dau o interdicție explicită de a deține numerar acasă, însă legislația privind prevenirea spălării banilor și combaterea finanțării terorismului impune o limită neoficială de 10.000 de euro.
Motive pentru care nu este recomandat să-ți păstrezi banii în casă?
În primul rând există riscul de furt.Infractorii versați au o ,,intuiție” asupra locurilor unde sunt ascunse economiile: sub saltea, în sertare sau în locuri „secrete” din casă. În cazul în care locuința este spartă, banii pot fi pierduți definitiv deoarece , chiar identificați și prinși hoții, mai apoi, de la aceștia în 90% din cazuri nu mai ai de la cine recupera prejudiciul .

Mai există apoi riscurile de explozie, incendiu, cutremur, inundație a locuinței . Sumele de bani și mai ales cei în valută, nu rezistă la foc sau apă, iar în caz de dezastru, economiile tale pot fi irecuperabile.
Așadar, atenție! Paza bună ,trece primejdia rea!
