• 2 septembrie 2025
  • Tiberiu Nicoda
  • 0
Vă aduceți aminte de „Amintiri din copilărie” a lui Ion Creangă?
De acolo a rămas un celebru citat : „Milă mi-e de tine; dar de mine, mi se rupe inima
Desigur, este mult mai ușor să te plângi şi să arunci vina pentru problemele tale pe umerii altora dar asta nu este decât otrăvirea constantă atât a sufletului cât şi a vieții tale și mai ales otrăvirea și înscârbirea existenței și vieții celor din jurul tău.
Fiecare are problemele sale și clar nimeni nu are nevoie să se mai încarce-n plus și cu problemele celuilalt oricine ar fi acela !
Aveți grijă ca mintea să vă fie ocupată cu credință, răbdare, nădejde, adevăr şi dreptate, și nu cu resentimente, răutăți, prefăcătorii și orgolii prostești!
Fiți activi, munciți nu trândăviți pe spatele altora – lenea ucide atât intențiile cât şi cele mai bune obiective iar auto-mila vă taie aripile.
Ce este omul fără aripi dacă nu un mort fără vise şi dorințe?
Prin urmare, încercați să vă stabiliți acțiunile prioritare pentru a urca treptat, mai departe, spre împlinirea vieții şi spre dezvoltarea spirituală.
Trăiți pe picioarele și buzunarele voastre nu pe ale altora! Nu trăiți din mila altora și din pomană! Nimeni nu este obligat să vă care-n cârcă!
Asta face diferența între oțel și cârpă!
Desigur, este mult mai ușor să te plângi şi să arunci vina pentru problemele tale pe umerii altora dar asta nu este decât otrăvirea constantă atât a sufletului cât şi a vieții tale.
 Și este nevoie de atât de puțin. Tot ceea ce trebuie să facă este să nu-şi mai plângă de milă.
Opriți-vă din auto-milă şi veți începe să vedeți lumea dintr-un unghi total diferit.
Nu vă mai plângeți de milă și mai ales nu încărcați pe cei din jur cu neputințele voastre și dacă nu puteți ajuta pe cei din jur măcar să nu-i încurcați!
Trăiește în prezent și fă-l atât de frumos încât să merite să ți-l amintești !
Și mai ales încearcă ca să nu devii o amintire urâtă și inutilă!

 

Lasă un răspuns