• 19 februarie 2026
  • Tiberiu Nicoda
  • 0
𝐁𝐢𝐛𝐥𝐢𝐨𝐭𝐞𝐜𝐚 𝐉𝐮𝐝𝐞𝐭̦𝐞𝐚𝐧𝐚̆ 𝐒𝐚̆𝐥𝐚𝐣 a avut astăzi onoarea de a-l primi în vizită pe 𝐏𝐫𝐞𝐚𝐬𝐢𝐧𝐭̦𝐢𝐭𝐮𝐥 𝐏𝐚̆𝐫𝐢𝐧𝐭𝐞 𝐁𝐞𝐧𝐞𝐝𝐢𝐜𝐭, 𝐄𝐩𝐢𝐬𝐜𝐨𝐩𝐮𝐥 𝐒𝐚̆𝐥𝐚𝐣𝐮𝐥𝐮𝐢!
A fost o întâlnire de lucru marcată de un dialog cald despre carte, suflet și responsabilitatea pe care o avem față de generațiile tinere, inspirație și planuri pentru viitor.
Vizita a inclus un tur al bibliotecii, în cadrul căruia managerul 𝐌𝐚𝐫𝐢𝐚𝐧𝐚 𝐌𝐚𝐫𝐢𝐚𝐧 i-a prezentat 𝐏𝐫𝐞𝐚𝐬𝐟𝐢𝐧𝐭̦𝐢𝐭𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐁𝐞𝐧𝐞𝐝𝐢𝐜𝐭 secțiile, colecțiile și direcțiile noastre de dezvoltare, iar discuțiile au conturat deja câteva posibile proiecte culturale și educaționale pe care le-am putea construi împreună.
Pentru că biblioteca nu este doar un spațiu al lecturii, ci și un loc al întâlnirii, al dialogului și al valorilor care ne aduc împreună.
,,Cred cu tărie că parteneriatele dintre instituțiile culturale și cele spirituale pot genera proiecte cu adevărat valoroase pentru comunitate. Colaborarea dintre 𝐁𝐢𝐛𝐥𝐢𝐨𝐭𝐞𝐜𝐚 𝐉𝐮𝐝𝐞𝐭̦𝐞𝐚𝐧𝐚̆ și Episcopia Sălajului reprezintă un pas firesc în consolidarea valorilor identitare și facilitarea accesului la cultură pentru toate categoriile sociale, iar vizita de astăzi ne-a confirmat că putem crea contexte care să aducă oamenii mai aproape de carte, de tradiție și de valorile care ne definesc. Biblioteca este un spațiu viu, iar colaborările autentice îi dau și mai mult sens”, a declarat 𝐌𝐚𝐫𝐢𝐚𝐧𝐚 𝐌𝐚𝐫𝐢𝐚𝐧, managerul de la 𝐁𝐢𝐛𝐥𝐢𝐨𝐭𝐞𝐜𝐚 𝐉𝐮𝐝𝐞𝐭̦𝐞𝐚𝐧𝐚̆ 𝐒𝐚̆𝐥𝐚𝐣 .