Conform informațiilor prezentate de către sindicatul Europol , inspectorul-șef al IPJ Botoșani , comisarul șef Tudor Costîn cunoscut și recunoscut de către subordonații ca fiind un șef intransigent și foarte insistent în a ,,vâna” nereguli și disfuncționalități în rândul ,,supușilor ”ar fi efectuat un control la Poliția Orașului Ștefănești din județul Botoșani, fără a fi constatate nereguli.

În aceeași zi acesta și-ar fi continuat deplasarea cu autoturismul de serviciu spre limita județului Botoșani. Conform EUROPOL, traseul deplasării ar fi inclus însă și un ocol prin mai multe localități din județul Iași.
Șeful IPJ Botoșani, Costîn , din exces de zel și lipsă de busolă ar fi ajuns la Postul de Poliție Plugari, structură aflată în subordinea Inspectoratul de Poliție Județean Iași
Se spune că inspectorul-șef Costân ar fi efectuat un control la Poliția Orașului Ștefănești, fără a fi constatate nereguli. Ulterior, acesta și-ar fi continuat deplasarea cu autoturismul de serviciu spre limita județului Botoșani.
Potrivit relatării publicate de Europol, traseul deplasării ar fi inclus însă și un ocol prin mai multe localități din județul Iași, iar în jurul orei 10:00 comisarul-șef ar fi ajuns la Postul de Poliție Plugari, structură aflată în subordinea Inspectoratul de Poliție Județean Iași.
Linia dintre sublim și ridicol este foarte subțire și lesne poți cădea dintr-o parte-n alta! ,,Lege și dezordine!”

Ajuns la postul de Poliție Plugari care este în ,,parohia” IPJ Iași (unde Costân n-are competențe de verificare și control), acesta, Comisar șef Tudor Costîn i-a luat la rost pe lucrătorii postului de la Iași, ca și cum ar fi fost de-ai lui:
„Cum îl cheamă pe inspectorul-șef?”
Șeful de post zice: „Gâtlan Costel”
Comisar șef Tudor Costîn(nervos și pe un ton sfidător) „Dar de comisar-șef Tudor Costîn ați auzit?”
Șeful de post de la Postul de Poliție Plugari-arondat IPJ Iași și din județul Iași , zice:„Nu.!”
Comisar șef Tudor Costîn „Cum nu ai auzit? Eu sunt șeful IPJ Botoșani.”
Șeful de post zice:„Domnule, sunteți în județul Iași.”
După acest episod, inspectorul-șef ar fi părăsit sediul Postului de Poliție Plugari și și-ar fi continuat deplasarea spre județul Botoșani.
Reprezentanții sindicatului au transmis că au solicitat explicații conducerii Poliția Română cu privire la incident și la modul în care s-a desfășurat vizita.
Mesajul celor de la Europol se încheie într-o notă ironică, aceștia sugerând că șeful IPJ Botoșani ar trebui dotat cu o busolă și o hartă, pentru a evita situații similare în viitor.

Metehnele acestea de căprărie erau des întâlnite și foarte specifice,, epocii de aur” credeam că au dispărut, însă, se vede treaba că au mai rămas ,,muguri” de sămânță din proverbiala zicală românească , aia a mamei aceleia, a unora, despre care se spune că este ,,mereu gravidă…”
Rațiunea șefiei în orice domeniu și scară ierarhică este :,,Îndrumare, sprijin și abia la urmă și cu rost -control!”
Nu birjăreală, nu apucături de vătaf și nu căprăreală! Pentru că a fi ,,șef” nu șine loc de meserie, este doar o funcție care astăzi e, mâine nu se știe dacă mai rămâne! Șefia e ca frunza pe apă!
Speram totuși, că după mintenaș 37 de ani de ,,tranziție” înspre lumea civilizată a secolului XXI , forța unei instituții cum este cea polițienească și nu numai , prin șefii ei, să se manifeste prin forța motorului, nu ca și pe vremea ailaltă când se punea bază pe forța claxonului…

Pentru că, din păcate, mai aproape în toate domeniile vieții economice, sociale și culturale din România,această ,,tranziție” spre o societate mai bună ,prin prisma celor peste 36 de ai trecuți aproape degeaba, doar cantitativ și mai deloc calitativ, seamnănă mai mult a scremere și constipare !
A se considera o formă de pamflet! Dar din păcate ,,Viața bate filmul!(Imaginile au fost preluate și prelucrate pentru exemplificare!)
