Ceremonia înmormântării a început în municipiul Oradea la Biserica Militară din strada Armatei Române, sâmbătă, la ora 13,oo, traficul rutier fiind închis atât pe această stradă, cât și pe Universității.

O mare de oameni a umplut, sâmbătă- 8 noiembrie a.c., aleile cimitirului municipal din Oradea, pentru a fi prezenți funeraliile organizate pentru fostul fotbalist și antrenor Emeric Ienei.
Peste o mie de oameni au fost prezenți la slujba de înmormântare a lui ,,Nea Imi”
,,Nea Imi”-după cum îi spuneau cei care l-au cunoscut, a fost condus pe ultimul drum, cu onoruri militare și cu multă emoție, de oameni care l-au cunoscut sau care pur și simplu l-au admirat.
Sicriul celebrului om de fotbal a fost așezat în curtea bisericii, unde familia și apropiații i-au adus un ultim omagiu.

Prezenți la ceremonia funerară au fost printre alții, președintele Federației Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, antrenori, sportivi și foști fotbaliști precum Marius Lăcătuș, Miodrag Belodedici, Mihai Meme Stoica, Anghel Iordănescu și Mihai Stoichiță .
La începerea ceremoniei a avut loc un moment emoționant: nepoata lui Emeric Ienei, Alisa, a intonat Imnul Național, în curtea Bisericii Militare.
Cortegiul funerar a fost însoțit de către un detașament de militari,care ,în spatele familiei, au mers la pas cele câteva sute de oameni adunați la biserică. Din cortegiu a făcut parte inclusiv președintele Consiliului Județean, Mircea Mălan.

Sicriul lui Ienei a fost depus la Capela Orășenească din cimitir în jurul orei 14,00. Drapelul tricolor a acoperit sicriul marelui om de fotbal , iar deasupra acestuia a fost așezat un aranjament floral ce ilustrează o minge de fotbal pe gazon.
Premierul României, Ilie Bolojan, a transmis un mesaj de condoleanțe după moartea lui Emerich Ienei
Într-o postare pe Facebook, premierul Ilie Bolojan a amintit de momentele de glorie pe care Ienei le-a oferit sportului românesc și de legătura specială pe care antrenorul o avea cu orașul Oradea.
„De Emerich Ienei se leagă multe dintre momentele memorabile ale fotbalului românesc din ultima jumătate de secol. Noaptea în care, sub bagheta lui, Steaua a câștigat Cupa Campionilor Europeni este un moment pe care microbiștii, indiferent cu ce echipă țin, nu îl pot uita o viață întreagă”, a scris premierul.
Pe tot parcursul slujbei religioase, în jurul scriului au stat militari, familia lui Ienei și vedetele fotbalului românesc, în timp ce pe lângă capelă s-au adunat sute de oameni, care n-au fost descurajați de ploaia deasă și rece.
![]()
Printre cei care au luat cuvântul și care au evocat memoria marelui dispărut, s-a numărat jurnalistul sportiv Victor Mihalcea, care este și un apropiat al familiei Ienei. Acesta a prezentat parcursul sportiv al legendarului antrenor.
Ulterior ceremoniei desfășurate la de capelă, sicriul a fost transportat la cavoul familiei, unde Emeric Ienei a fost înmormântat alături de soția sa.

Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească în pace! Amintirea sa va fi mereu vie în memoria noastră!
