• 17 noiembrie 2025
  • Tiberiu Nicoda
  • 0

 

Motto:

Educația este pașaportul către viitor, pentru că ziua de mâine aparține celor care se pregătesc pentru asta astăzi.”

Astăzi, 17 noiembrie este- Ziua Internațională a Studenților-, zi ce are o încărcătură specială și își are originea într-un eveniment tragic, petrecut la Praga 1939.

În 1939, ocupanţii nazişti din Cehoslovacia au suprimat, la Praga, o demonstraţie a studenţilor de la Facultatea de Medicină din cadrul Universităţii Caroline, ce marca momentul creării unei Republici Cehoslovace independente. În urma suprimării demonstraţiilor, nouă studenţi au murit, iar peste 1.200 au fost trimişi în lagăre de concentrare.

Ziua internaţională a studenţilor -a fost marcată astfel, pentru prima dată, în 1941, la Londra, de către Consiliul Internaţional al Studenţilor (care includea mulţi membri din rândul refugiaţilor) în deplin acord cu aliaţii de război, iar tradiţia a fost menţinută de Uniunea Internaţională a Studenţilor.

În memoria acestor evenimente, Organizația Internațională a Studenților a declarat începând cu 17 noiembrie 1941, drept Ziua Internațională a Studenților, denumită și „Ziua luptei pentru libertate și democrație”.

Daniel David,  a anunțat în mesajul său  adresat de Ziua Internaţională a Studenţilor: ,,Corabia educaţiei a ieşit din furtuna fiscal-bugetară.”

”Încep acest mesaj prin a spune La Mulţi Ani!

Studenţii sunt atât un liant al societăţii între grupuri sociale cu caracteristici diferite – ei înşişi provenind adesea din medii diverse -, cât şi unul dintre grupurile principale care trage societatea pe calea dezvoltării unei societăţi moderne bazate pe cunoaştere. Ei sunt raţiunea pentru care există universităţile! În România, avem nevoie de mai mulţi studenţi, iar apoi absolvenţi de studii superioare. Numai în acest mod ţara va fi mai ancorată în modernitate ca societate bazată pe cunoaştere şi, implicit, mai puţin polarizată.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Însă, aşa cum am mai spus, metaforic, corabia educaţiei a ieşit din furtuna fiscal-bugetară, iar acum trebuie stabilizată şi dezvoltată. Preocuparea mea principală este acum să reconstruim, începând de anul viitor, fondul de burse şi mecanisme eficiente ale acestuia, iniţial pe baza fondurilor europene, şi să folosim situaţia de criză fiscal-bugetară pentru a introduce (sau reintroduce) şi alte mecanisme moderne care pot ajuta studenţii, dar care au fost amânate (modificate) sau negândite încă ”,a declarat  ministrul în mesajul său  transmis cu această ocazie.

,,Scopul educaţiei este nimicirea mărginirii egoiste a individului şi supunerea lui la raţiunea lucrurilor”. spunea – Titu Maiorescu
Educaţia este cea mai puternică armă pe care voi  studenții o puteţi folosi pentru a schimba lumea!

Dragi studenți, Astăzi e despre Voi! Cu această ocazie și noi, cei de la -GAZETA DE SĂLAJ-, de ziua voastră vă transmitem un sincer și călduros ,,La Mulți ani!” oriunde v-ați afla!

Lasă un răspuns