Șeful administrației publice locale din comuna Sâg , primarul Nicolae-Sebastian Peștean împreună cu colegii săi din primărie fac eforturi constante pentru îmbunătățirea actului educațional la nivelul școlii.

Astfel, în comuna Sâg continuă investițiile în educație , reușindu-se modernizarea Școlii Profesionale din localitate.
Grație implicării și bunei gestionări a fondurilor europene și a programelor guvernamentale, administrația condusă de primarul Nicolae-Sebastian Peștean a reușit ca să transforme treptat imaginea școlii din localitate, într-o unitate școlară modernă, dotată cu echipamente noi IT, cu mobilier școlar modern și cu materiale didactice performante, toate menite a ridica standardul de pregătire al elevilor .

Începutul anului școlar la Școala Profesională Sâg și-a întâmpinat elevii odată cu finalizarea etapei de furnizare și instalare echipamente digitale .
S-au introdus și instalat în cadrul școlii noi echipamente IT și digitale moderne în cadrul proiectului „Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a Școlii Profesionale Sâg, Comuna Sâg, Județul Sălaj”, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

Prin această etapă s-a realizat furnizarea și instalarea în cele 26 de săli de clase și grupe, precum și în laboratorul de informatică, laboratoarele de fizică, chimie, biologie și cabinetul de psihopedagogie de table interactive, imprimante și scannere, sisteme de sunet, camere videoconferință și routere wifi, menite să sprijine desfășurarea actului educațional la cele mai bune condiții.

Referitor la reușita proiectului mai sus amintit, primarul Nicolae-Sebastian Peștean s-a exprimat astfel:
,,Dotările realizate și implementate reprezintă un pas important spre digitalizarea și modernizarea procesului educațional, oferind elevilor și cadrelor didactice instrumente utile pentru o învățare interactivă și eficientă.
Să fie un an școlar plin de reușite, colaborare și satisfacții pentru întreaga comunitate școlară!”
,,Omul sfințește locul!”
Deși, de relativ puțin timp trecut de la alegerile din 9 iunie 2024, atunci când actualul primar Nicolae-Sebastian Peștean a câștigat primul său mandat pentru a conduce destinele și dezvoltarea comunității de la Sâg, rezultatele pozitive ale administrației acestuia sunt evidente.

Fiecare investiție din comuna Sâg denotă o orientare evidentă spre îmbunătățirea calității vieții comunității în toate aspectele sale.
Într-adevăr, primarul Nicolae-Sebastian Peștean împreună cu administrația locală a comunei Sâg demonstrează din plin zicala :
,,Omul sfințește locul!”
