Elevii din învățământul preuniversitar au avut de sâmbătă, 25 octombrie, vacanța de toamnă, prima pauză din anul școlar 2025 – 2026, potrivit calendarului Ministerului Educației. Vacanța s-a desfășurat în perioada 25 octombrie – 2 noiembrie 2025.

Așadar, iată că, a reînceput școala, după o scurtă dar binemeritată vacanță. Cursurile s-au reluat astăzi, pe 3 noiembrie 2025, care va dura șapte săptămâni, până în data de 19 decembrie.

“Începe din nou școala! Emoții, ghiozdane pregătite, drumuri aglomerate… și ca de fiecare dată, noi vom fi acolo! Ne vei vedea în trafic și în apropierea școlilor! Suntem prezenți pentru siguranța ta și a celor dragi. Fie că ești elev, părinte sau șofer, hai să începem acest semestru în sigurantă!
Câteva reguli simple care pot face diferența:
– Nu traversa pe culoarea roșie a semaforului.
– Nu vorbi la telefon când ești pe trecerea de pietoni.
– Folosește mereu trecerile de pietoni și fii atent la trafic” este mesajul celor de la MAI.
Va urma, apoi, vacanța de iarnă, care începe pe 20 decembrie 2025 și se încheie pe 7 ianuarie 2026.

Această perioadă de vacanță include sărbătorile de Crăciun, Anul Nou si Boboteaza, oferind elevilor timp prețios pentru odihnă și activități recreative împreună cu familia.

Va reamintim, structura anului școlar 2025-2026 este împărțită în cinci module de învățare , alternate cu cinci vacanțe. În total, anul școlar 2025-2026 are o durata de 36 de săptămâni.
