În fiecare an, în contextul zilei de 9 octombrie, marcăm Ziua Națională de Comemorare a Holocaustului în România.
Avem astfel ocazia unui moment solemn în care ne amintim de victimele evreiești și rome care au fost ucise în timpul celui de-al Doilea Război Mondial, exprimându-ne compasiunea și față de supraviețuitorii evenimentelor tragice din acea perioadă.
Holocaustul nu s-a întâmplat din cauza oamenilor sadici, ci mai degrabă din cauza indiferenței și a detașării totale a oamenilor din acea epocă față de orice obligație morală. O dezumanizare a aparatului birocratic a făcut posibilă uciderea unui număr atât de mare de oameni într-un timp atât de scurt. Șase milioane de evrei și romi și alte câteva etnii au căzut victime ale Holocaustului. Consecințele pentru umanitate și civilizație au fost devastatoare.
Ziua de 9 octombrie a fost aleasă, în anul 2004, deoarece marchează începutul deportărilor, în vagoane de marfă, a evreilor din Bucovina și Basarabia către Transnistria, în anul 1941.

Numărul victimelor Holocaustului din România și din teritoriile aflate sub controlul său nu a putut fi stabilit cu exactitate. În Raportul final al Comisiei Internaționale pentru Studierea Holocaustului din România se arată că, în timpul Holocaustului, în România și în teritoriile aflate sub controlul său, au fost uciși între 280.000 și 380.000 de evrei români și ucraineni, la care se adaugă aproximativ 135.000 de evrei români care trăiau în Transilvania de Nord, aflată pe atunci sub conducere maghiară, precum și 5.000 de evrei români care se aflau în alte țări din Europa.

Ministerul Culturii a sprijinit și susține financiar realizarea proiectelor culturale referitoare la istoria, cultura și patrimoniul evreiesc, precum și la istoria Holocaustului, care servesc ca resurse educaționale pentru noua disciplină –Istoria Evreilor. Holocaustul-.
