Motto:
,,Este nevoie de ani pentru a-ți construi o reputație și cinci minute pentru a o ruina!”
Ca și în Caragiale: ,,După lupte seculare care au durat peste 5 ani…”
Se spune că au început recepția lucrărilor pe -Centura Zalău-, un drum de 5,5 kilometri cu o bandă pe sens, primul șantier chinezesc din România, demarat în 2020. Lucrările trebuiau să fie gata deja din martie 2023.
Centura municipiului Zalău a fost prima şosea nouă din România care s-a făcut cu un constructor din China.
Contractul cu o valoare de 186 milioane de lei a fost atribuit încă din vara anului 2020 Asocierii –SINOHYDRO CORPORATION LIMITED (CHINA) – SC GOOD PROOD S.R.L.-

În anul 2021, România a adoptat o lege prin care a decis să excludă companiile din China de la licitațiile publice pentru proiecte de infrastructură. Decizia de atunci s-a putut însă aplica doar noilor proceduri de achiziții publice lansate după acel moment.
Deși lucrarea de la Zalău reprezintă doar drum cu o lungime de numai 5,5 kilometri, lucrările au fost demarate în luna aprilie a anului 2021 și trebuiau să fie gata deja din martie 2023. Ele nu sunt finalizate nici acuma, după ce au trecut aproape 5 ani.
Lucrările de pe -Centura Zalău- au spulberat mitul hărniciei chinezești dar și pe cel românesc al ,,cincinalului” care se făcea în ,,patru ani și jumătate”
Constructorii chinezi au asigurat managementul pe şantier şi utilajele specializate, în timp ce forţa de muncă a venit din plan local.La fel, şi unele utilaje au fost închiriate din ţară.
Lucrările la acest tronson de drum au scos în evidență denotă pe tot parcursul lor slabă mobilizare și o indolență a constructorului, combinate cu alunecări de teren, în vreme ce responsabilii de la Ministerul Transporturilor și CNAIR într-un ,,elan de miserupism” nu au pus presiune pentru ca lucrările să respecte graficul.

Autoritățile responsabile cu petecul de șosea ocolitoare s-au perindat rând pe rând pe șantier în anul 2023 și în anii de după, mai mult pentru poze de grup și imagine, însă ritmul lucrărilor a continuat să fie slab.
Întârzâierile birocratice cu exproprierile, scoaterea din circuitul forestier și autorizația de construire au contribuit și ele la ,,amânarea amânărilor”.
Și ca eșecul să fie adus mai aproape de hilar , în anul 2023, partea română din asociere a realizat o cifră de afaceri de puțin peste 2.500 lei și a înregistrat o pierdere de peste 133 mii lei.
Proiectul de proiectare și execuție a Centurii Zalău a fost finanțat prin Fondul European de Dezvoltare Regională și Coeziune, în valoare de 37 de milioane de euro.
,,Cârț, carț, până marți”, 15 noiembrie, 3 decembrie, 15 decembrie, recent vehiculatul termen de predare – 17 decembrie. Vorba lui Hamlet:,, A fi sau a nu fi?”
După atâtea angajamente luate și după atâtea termene vehiculate care au fost mereu anunțate oficial , cu mare pompă de către unii sau alții, mai nou, ultimul termen de dare în circulație a ,,legendarului” tronson de șosea ocolitoare a Zalăului este de 17 decembrie 2025.

Adeverirea promisiunii este improbabilă și se pare că niciunii dintre cei în drept nu își asumă termenul în mod oficial deși, în mod sigur cu toții abia așteaptă inaugurarea oficială , tăiatul panglicii și pozele de grup, speech-urile pompoase și arogările meritelor precum și punerea-n cârca ,,opozanților” a termenelor depășite și lălăite.

Se mai aude prin târg, cum că, în data de 17 decembrie – se va finaliza recepția, urmând să fie deschisă circulația. Asta , dacă va fi, va fi pe fondul faptului că în teren, practic și tehnic mai există lucrări adiționale care nu sunt și nici nu vor fi gata, dar despre care există părerea că nu vor încurca circulația. Aceste lucrări, se zice că se vor executa imediat în zilele de după recepție….
Oricum,de fiecare dată când îţi încalci o promisiune îţi pierzi stima de sine, respectul de sine, încrederea în sine şi pierzi şi încrederea altora în tine.
Pentru a construi încredere, trebuie să fii consecvent în ceea ce spui și faci. Încrederea este ca o gumă de şters, se micşorează din ce în ce mai mult după fiecare minciună și amăgire!
