• 1 octombrie 2025
  • Tiberiu Nicoda
  • 0

Bătrâneţea nu are de-a face cu regretul. Ea are de-a face cu mulţumirea că am lăsat în urma noastră ceva bine făcut

Să nu uităm îndemnul biblic :Ascultă pe tatăl tău care te-a născut şi nu dispreţui pe mama ta când ea a ajuns bătrână!

Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice este sărbătorită în fiecare an în data de 1 octombrie, din 1991. Această dată a fost stabilită în 14 decembrie 1990 de Adunarea Generală a Organizației Națiunilor Unite.

În 1982 s-a elaborat prima dată un Plan internațional de acțiune pentru ajutorarea persoanelor în vârstă, adoptat de către Adunarea Mondială privind Îmbătrânirea și aprobat de către Adunarea Generală a ONU,

Prin acest plan se dorea creșterea nivelului de conștientizare și de empatie cu privire la calitatea vieții persoanelor de vârsta a treia.

Populația lumii îmbătrânește, determinată de creșterea speranței de viată și de scăderea ratei natalității.

În 2019, pentru prima dată în istorie, numărul persoanelor de peste 65 a depășit numărul copiilor de sub 4 ani, conform datelor companiei  Euromonitor International.

Grija față de vârstnici este un semn de înțelepciune

Fenomenul îmbătrânirii populaţiei implică necesitatea acordării unei atenţii sporite nevoilor speciale şi problemelor cu care se confruntă persoanele în vârstă, în special în ceea ce priveşte reducerea riscului sărăciei şi excluziunii sociale și păstrarea unei stări de sănătate care să permită o bună calitate a vieții. O societate care oferă sprijin persoanelor vârstnice poate deveni un pilon esențial al comunității, asigurându-se că aceste persoane trăiesc cu demnitate, respect și fericire în toate etapele vieții lor.

Cute elderly couple dancing at home

În acest context, în anul 2020 Adunarea Generală a Națiunilor Unite a declarat perioada 2021-2030 –Deceniul ONU al îmbătrânirii sănătoase-care își propune să contribuie la oferirea de oportunități pentru a adăuga viață anilor.

Acesta urmărește să reducă inechitățile în materie de sănătate și să îmbunătățească viața vârstnicilor, a familiilor lor și a comunităților prin acțiuni colective desfășurate în patru arii de acțiune:

1. schimbarea modului în care gândim, simțim și acționăm față de înaintarea în vârstă,

2. dezvoltarea comunităților în moduri care să promoveze abilitățile și experiența persoanelor în vârstă,

3. furnizarea de servicii de îngrijire integrată și de sănătate primară centrate pe persoană, care să răspundă nevoilor vârstnicilor,

4. acces la îngrijire de calitate pe termen lung pentru persoanele în vârstă care au nevoie de aceste tipuri de servicii.

Nimeni nu îmbătrânește prin simpla acumulare a unui numar de ani. Devenim bătrâni prin părăsirea idealurilor noastre. Anii pot rida pielea, dar renunțarea la entuziasm ne ridează sufletul

Iubirea și grija pentru bătrâni sunt  o expresie a valorilor creștine.

Omul este supus unui proces de schimbare pe tot parcursul vieții sale, bătrânețea fiind acest punct culminant al schimbărilor survenite în ultima parte a vieții fiecărui om.

 

Bătrânețea, această toacă de vecernie a vieții , reprezintă perioada apogeului acestei trăiri pământești. Perioada aceasta este marcată de slăbirea trupului și a puterii, dar aduce cu sine sporirea înțelepciunii, a răbdării și a rugăciunii. Vârstnicii sunt persoane ocrotite de Dumnezeu, fiind modele de moralitate, înțelepciune și plini de valori, constituind un factor atât de important pentru generația tânără și societatea contemporană.

Principiul care stă la baza comuniunii cu persoanele de vârsta a treia a fost și este iubirea față de aproapele nostru.

Se spune că , procesul îmbătrânirii te prinde cu fermitate în ghearele sale dacă  nu mai simți nicicând imboldul de a arunca un bulgare de zăpadă….

Și să nu uităm că o bătrânețe grațioasă și onorabilă este copilaria nemuririi!

ILEANA VULPESCU la 80 de ani scria undeva:
Pământul – socot – este un loc de ispăşire, iar noi, orişicum, cobaii”
„La 80 de ani, cum nu mă pregătesc de grădiniţă, am tras şi aceste concluzii despre lumea-n care trăim. Pământul – socot – este ori un loc de ispăşire ori o colonie penitenciară a altei lumi, iar noi, orişicum, cobaii. Cu aceste vederi, am zis că, dacă tot mi s-a dat viaţă, atunci s-o trăiesc. Modest, fără fumuri, într-o lume tot mai restrânsă. Oricum, altă viaţă nu mi-aş dori. Scriu fiindcă am vrut să comunic în felul ăsta cu semenii mei. Ce fac eu ? Mă uit cum fuge timpul. Viaţa m-a-nvăţat să râd cu măsură şi să-mi economisesc lacrimile.
Dacă într-un viitor neprecizat cineva m-ar mai citi şi m-ar comenta, aş dori să se refere doar la ceea ce-am scris. N-am nimic de ascuns autobiografic, dar îmi consider viaţa cât se poate de banală; deşi n-am trăit-o-n dorul lelii.
La 80 de ani – le urez tuturor (şi mai ales celor tineri) să-şi întărească vârtos cocoaşa, să-şi poarte cu demnitate crucea şi să se bucure de fiecare clipă ca şi când ar fi ultima”

 

Așadar, de ziua voastră-noastră, dragii noștri seniori, vă mulțumim pentru tot ce ați făcut și faceți pentru noi. Lumea mea este mai bună cu dumneavoastră în jur. Să aveți ani mulți și buni cu sănătate și astăzi, de ziua voastră-noastră, o zi minunată, alături de cei dragi!

LA MULȚI ANI!

 

Lasă un răspuns